Icke vinstdrivande, oberoende och datadrivet.

Syftet med Medieakademin är att fördjupa mediedebatten och ge mer utrymmet för fria diskussioner om samhälle, politik och kultur.

Medieakademin grundades 1997 av Göteborgs-Posten, Göteborgs universitet, Forsman & Bodenfors och NFO Infratest (numera Kantar Sifo). Sedan dess är vi ett växande nätverk av människor från alla typer av organisationer och företag som berikar varandra och verksamheten utifrån Medieakademins stadgar.

Exempel på vår verksamhet:

  • Seminarier, föreläsningar och debatter
  • Luncher och middagar för samarbetspartners
  • Sammanställning av årlig Förtroendebarometer
  • Sammanställning av årlig Maktbarometer
  • Analyser och skrifter om medieutveckling

Vår styrelse

Medieakademin är en ideell förening (org.nr 857210-0132) som leds av en följande styrgrupp. Du kan nå Medieakademin på kontakt@medieakademien.se

Emanuel Karlsten, ordförande, kontakt@emanuelkarlsten.se 0702-77 20 30
Lars Rundblom, lars.rundblom@branasgruppen.se
Anna Rosenqvist, anna.rosenqvist@valentin.se
Anders Westgårdh, anders@westgardh.se
Toivo Sjörén, toivo.sjoren@kantarsifo.com
Gustav Martner, gustav@digitalreliance.org
Josefin Meyer, josefin.meyer@gp.se
Henrik Ekengren Oscarsson, henrik.oscarsson@pol.gu.se
Åsa Ashjari, asa@ashjari.com
Fredrik "Figgehn" Igestål, fredrik.idestal@gmail.com